От какво зависи сънят на бебето

От какво зависи сънят на бебето

Сънят на бебето може да бъде предизвикателство, но с правилния подход родителите могат да създадат условия за спокоен и възстановяващ сън. Нека разгледаме няколко ключови фактора, които играят роля за съня на вашето бебе.


  • Здравословното състояние на бебето. Скритият дефицит на желязо, особено при кърмачетата след 6-я месец често причинява бърза уморяемост, повече нощни събуждания и по-късни преходи към по-малко дневни дремки. Кожните проблеми водят до повече дискомфорт в бебето и затруднения по време на приспиването. Коликите и рефлексът при малките бебета често са причина за плач и многобройни нощни събуждания. Ако имате съмнение за някое от изброените състояния, задължително потърсете педиатъра на детето за консултация и изписване на подходящ препарат за облекчаване на състоянието.
  • Условията за сън. Комфортната среда е основополагаща за спокойния сън. Уверете се, че:

    1. Температурата в стаята е между 18-20°C, влажност 40-60%. По-високата температура и сухият влошават съня и водят до изсъхване на носоглътката и събуждане на детето. В първата си година то има един-единствен начин да комуникира с вас – с плач.
    2. Добре затъмнена стая, особено по време на нощния сън. Покажете на детето, че нощта е време за сън, а не за игра.
    3. Бял шум или розов шум може да създаде успокояваща атмосфера и да изолира случайните шумове от околната среда.
    4. Меко и приятно спално бельо. Избягвайте ярки тапети, аксесоари, играчки в детската кошара, които да разсейват детето. Нека средата да е максимално успокояваща и без никакви екрани. Пижамката да е приятна на допир, памучна, като превенция от кожни неразположения. Случвало ли ти се е бебето да се събуди и да има зачервена кожа и сърбеж? Ако да – вече знаете причината.

    Един уютен и безопасен кът за сън може да направи чудеса за качеството на съня на бебето.

  • Подходящ режим през деня. Режимът играе ключова роля за спокойния сън. Бебетата и малките деца обичат предвидимостта, защото тя им носи сигурност и яснота какво следва. Подходящият режим включва балансирани интервали между хранене, игра и сън, спрямо възрастта на детето, неговата индивидуална норма за сън и темперамента му. Прекомерната умора може да доведе до трудности със заспиването и накъсан нощен сън, затова наблюдавайте сигналите за умора – търкане на очички, прозяване или първи признаци на раздразнителност. При някои деца се зачервяват клепачите, когато дойде времето за сън, други имат свое собствен сигнал, с който да покажа, че са готови за почивка.
  • Начинът на приспиване на бебето също е важен фактор за отличния сън. Заспиването с кърмене, в ръцете на мама с люшкане и носене, в ергономична раница, в количката по време на разходка, със залъгалката, на леглото до мама, са действия, с които помагаме на детето да се успокои и заспи. Тези асоциации за сън в никакъв случай не са лоши, поне до момента, в който не станат единствения начин детето да се успокои или не започне да тежи. Затова постепенно приучаване на бебето на други начини за успокояване и приспиване са ключови, за да може детето да бъде приспиване по няколко различни нови действия.
  • Умението на бебето да заспива самостоятелно е финалния ключ към добър сън – както за него, така и за вас. Това не означава, че трябва да оставяте детето да плаче, а че можете да го научите плавно и щадящо да заспива без вашата активна помощ. Например, започнете с това да сте близо до него, докато заспива, и с времето намалете вашата намеса.
  • Наслади се на майчинството. Като родители, често искаме всичко да е "перфектно" – идеалната рутина, безпроблемното заспиване, дългите дрямки, предвидимите дни. Но реалността е, че всяко бебе е уникално, а животът е динамичен. Понякога сънят няма да върви по план, и това е напълно нормално. Позволете си гъвкавост и си напомняйте, че вие сте най-добрият родител за вашето дете – дори когато не всичко е идеално.

Какво можете да направите още днес?

  • Създайте уютна и безопасна среда за сън.
  • Работете върху изграждането на позитивни асоциации за заспиване.
  • Бъдете търпеливи към себе си и детето – сънят е процес, който изисква време и практика.

Сънят е основа за здравето, за развитието и щастието на вашето дете. С любов и грижа ще помогнете на вашето мъниче да изгради здравословни навици за цял живот.

Подобни статии: